Fokus: Prišleki

Fokus: Prišleki

»Če si tujec, prišlek, razseljena oseba, si doma samo v svojem spominu. V svoji glavi. Vse drugo je tujina.« Lojze Kovačič, 1928-2007

Naslov letošnjega fokusa je navdahnil prav Lojze Kovačič, ki se do konca življenja ni mogel otresti občutka tujstva, občutka, s katerim se lahko zaradi razseljenosti poistoveti kar tretjina svetovne populacije, kot piše Mednarodna agencija za migracije. Prišleki, taki in drugačni, so neizpodbitno del naše skupne duhovne pokrajine, migracije pa osrednji fenomen našega časa. Ne ustavijo jih ne morja, ne ograje ali zidovi. Priseljenski tok proti Evropi, dolgo tudi gospodarsko zaželen, je stalen že nekaj desetletij. Dolgo so k nam prihajali potihoma in postopoma, dokler se niso vse pogosteje začeli utapljati v Sredozemlju. Konstantnost kriz v Magrebu in drugih delih Afrike ter kulminacija navzkrižja interesov na bližnjem Vzhodu pa so nazadnje ustvarili kolone (»roje« z besedami britanskega premierja) mladih, starih, izobraženih, iščočih novih priložnosti, pogosto pa le miru in dostojnega življenja, ki jim ga njihove infrastrukturno in socialno razsute države ne morejo več nuditi.

Že skoraj leto dni smo zato priča intenzivni krizi, za katero nimamo imena, niti odgovora nanjo, včasih je humanitarna, spet drugič varnostna, odzivi se gibljejo od prikrito do neprikrito sovražnih, razmisleki o omejenosti kapacitet za različne prišleke v evropskih državah so vse bolj legitimni, v očeh mnogih glas razuma, države nekdanjega vzhodnega bloka, ki so bile (pre)dolgo časa neprodušno zaprte, so pokazale popolno nerazumevanje in odkrit rasizem in pozabile na številna izseljevanja in preseljevanja v po drugi svetovni vojni in v petdesetih letih 20. stoletja ...

Prišleki, begunci, nomadi in razseljenci bodo torej v središču letošnjih dogodkov literarnega festivala Fabula tudi ob misli na številne razseljene pisatelje in intelektualcev, od Nietzscheja, Mickiewicza, Heineja, Yourcenarjeve, pa do sodobnih, Hemona, Rushdieja … V tem kontekstu bomo z gosti premišljali tudi vedno bolj nomadske vidike akademskega življenja …

V praktično vseh festivalskih sklopih, od Fabule pred Fabulo, do Mlade Fabule bomo s sodelujočimi, z obiskovalci in z gosti, ki pokrivajo vso Evropo, od »balkanske poti« do najbolj evropske Evrope v Bruslju in stravmatiziranega in prestrašenega Pariza, reflektirali, razmišljali, osmišljali, pisali, risali in poslušali … prišleke.

fokus_splet

Datum Naslov Prizorišče Mesto
29.02.2016
18.00
Okrogla miza: Barbari pred vrati Cankarjev dom, Klub CD Ljubljana
01.03.2016
18.00
Otroci - Begunci Slovenska kinoteka Ljubljana
02.03.2016
18.00
Akademski nomadi Narodna galerija (Avditorij) Ljubljana
03.03.2016
18.00
Teofil Pančić in Mitja Čander: Balkanska popotnika med prišleki, tujci, prijatelji Modrijanova knjigarna Ljubljana
05.03.2016
11.00
Predstavitev stripa Samire Kentrić: Pismo Adni Pritličje Ljubljana